10 špičkových audio systémov v najluxusnejších automobiloch sveta

Mnohé z dnešných luxusných automobilov obsahujú špičkové stereo hi-fi systémy. Či už v rámci štandardnej alebo príplatkovej výbavy si do luxusných automobilov našli cestu také značky ako napr. Burmester, Meridian či Bang & Olufsen. Po roku 1980 na trhu dominovali značky ako Alpine, Pioneer, NAKAMICHI a JL Audio. Ich ohlušujúci zvuk s dostatkom basov však neobsahoval takmer žiadne audiofilské detaily, ktoré ponúkajú  iba dnešné, vyspelé systémy. Vďaka CAD návrhom, kompaktným napájacím zdrojom a vycibrenému digitálnemu signálu sú reprodukčné schopnosti dnešných systémov na svojom vrchole.

Rolls-Royce Wraith: Bespoke

Vzhľadom k tomu, že automobil Rolls-Royce Wraith sa vyrába na zákazku, podobne je na tom aj jeho stereo systém. Top audio systém vyvinutý spoločnosťou Rolls-Royce ponúka zosilňovač o výkone 1300 wattov s výstupom v podobe 18-tich reproduktorov. Dva z nich sa nachádzajú v čalúnenom strope, k dispozícii je sedem stredopásmových, sedem výškových a dva subwoofery v kufri. Aby bola zabezpečená primeraná úroveň hlasitosti v každom momente, vstavaný mikrofón monitoruje výkyvy okolitého hluku a upravuje ho podľa potreby. Systém sa môže pochváliť až 20,5 GB kapacitou na ukladanie hudby.

Porsche 911: Burmester

Počnúc modelom Panamera sa v automobiloch Porsche používajú hi-fi systémy od výrobcu Burmester. Táto berlínska firma zaujala metodický prístup k stereo systémom v automobiloch Porsche. Modely Panamera, Cayenne či športové vozidlá vrátane slávnej 911 ponúkajú špičkové audio. Hoci všetky vozy zdieľajú systém od jedného výrobcu, každý je navrhnutý od základu pre konkrétne priestorové podmienky kabíny. Stereo systém modelu 911 obsahuje 12 reproduktorov o výkone viac ako 800 wattov. Zvuk sa ponáša na zvuk koncertnej sály a to aj vtedy keď je strecha modelu 911 Carrera zložená.

porsche-911-turbo-image (1)

Pagani Huayra: Sonus Faber

Taliansky výrobca super výkonných áut sa spojil s nemenej exkluzívnejším partnerom. Nie je ním nikto iný ako výrobca špičkovej elektroniky Sonus Faber. Huayra je vybavená impozantným stereo systémom s celkovým výkonom až 1200 W. Na palube možno nájsť dva výškové, dva stredové reproduktory a jeden subwoofer vrátane dvoch zosilňovačov. Stretnúť sa tu možno s takými exotickými materiálmi akými sú uhlíkové vlákna či  ultraľahké neodýmové magnety. DSP procesor je dokonalým a vyváženým partnerom motora s počtom valcov dvanásť. Obaja vodič aj spolujazdec si tak môžu vypočuť Pucciniho v plnej paráde.

Aston Martin: Bang & Olufsen

Rovnakými výškovými reproduktormi Acoustic Lens, ktoré možno nájsť v domácich systémoch Bang & Olufsen, sú vybavené aj vozidlá Aston Martin. Štvordverový superšport One-77 poskytuje vodičovi a spolujazdcovi rôzne zvukové scény. Využíva sa tu šikovného technického triku pri ktorom sa výškové reproduktory B & O automaticky vysunú z palubnej dosky. S výkonom viac ako 1000 wattov je v automobile Aston Martin k dispozícii pozoruhodný zvukový výstup.

one771

Mercedes-Maybach S600: Burmester

Nemecká hi-fi značka Burmester vybavila vozidlá Mercedes-Benz, obzvlášť nový Mercedes-Maybach S600, výnimočným zvukovým systémom. Sonic Boom-Burmester poskytuje 1540 wattov pri trojrozmernom zvukovom výstupe. Interiér luxusného automobilu je doslova posiaty 24 reproduktormi, ktoré možno nájsť aj na strope. K dispozícii je výkonný zosilňovač, ktorý dokáže spracovať ako analógové tak digitálne signály. Samostatný 400 wattový zosilňovač je určený pre subwoofer a je umiestnený v batožinovom priestore. Výsledný zvukový výstup je rovnako rafinovaný ako jazda v tomto automobile.

Maserati Quattroporte: Bowers & Wilkins

Britský Bowers & Wilkins a talianske Maserati vytvorili špičkový audio systém, ktorý je súčasťou výkonného, štvordverového sedanu Maserati Quattroporte. Starostlivo integrovaný systém o výkone 1280 W integruje DSP zosilňovač Harman QuantamLogic a ekvalizér Aurovox s 15 reproduktormi. Bowers & Wilkins vyrába svoje reproduktory z inovatívnych materiálov medzi ktoré sa radí napr. kevlar alebo tuhé a pružné materiály, bohato vyžívané v kozmonautike.

Bentley: Naim

Keď si kúpite Bentley, dostanete to najlepšie od spoločnosti Naim. Prémiový zvuk vychádzajúci z ultra prémiového automobilového zvukového systému je jedným z najlepších od roku 2008. Zásluhu na tom má najmä neúnavná práca inžinierov, ktorí merajú každý jeden aspekt kabíny vozidla. Hladina zvuku vo vozidlách Bentley je až bezprecedentná. Výsledkom je hi-fi zážitok, ktorý môže byť dokonca lepší ako ten vo vašej obývačke.

Bentley-Bentayga-dashboard-sideview

Land Rover: Meridian

Ak by sme vyhlásili súťaž o najlepšiu kúpu s ohľadom na cenu, tak by ju vyhral Land Rover. Ten totiž ponúka štandardný 425 wattový systém Meridian vo všetkých svojich modeloch. Pre tých, ktorí chcú viac je k dispozícii výkonejší 825 W systém obsahujúci až 19 reproduktorov. Predáva sa približne za cenu do 3000 EUR. Bez ohľadu na to ktorý model si zvolíte, systém Meridian využíva patentovanej technológie, ktorá naladí audio systém tak aby bol zvuk čo najlepší v každom modeli tejto značky. Exkluzívna technológia Trifield je nad rámec štandardného priestorového zvuku a pridáva štandardným nahrávkam podobný nádych ako by ste ich počúvali v koncertnej sále.

BMW 7 Series: Bang & Olufsen

Bang & Olufsen prispôsobil svoj zvukový systém aj v automobiloch BMW radu 7. Systém o výkone 1200 W pozostáva zo 16-tich aktívnych reproduktorov, vrátane siedmich výškových a dvoch subwooferov. Basové reproduktory sú umiestnené pod prednými sedadlami a pripojené ku karosérii vozidla z dôvodu zníženiu vibrácií. Patentovaná funkcia Acoustic Lens šíri zvuk o 180 stupňov horizontálne a rozširuje tak zvukový prejav v celej kabíne. Funkcia Mode Studio približuje zvukový výstup ku kvalite nahrávacieho štúdia a poskytuje max. zážitok z počúvania v automobiloch.

Bugatti Veyron: Burmester

S autom Bugatti Veyron sa štandardne dodáva vynikajúci audio systém Burmester. V prípade automobilu v hodnote viac ako jeden a pol milióna dolárov je super stereo systém na nezaplatenie. Ikonický športiak s výkonom vyšším ako 1000 koní si zaslúži jedine super stereo systém od firmy Burmester. Naša rada: stereo úplne vypnite, spustite okná, dupnite na pedál a užívajte si svišťanie vetra na dlhých úsekoch otvorenej cesty. Neexistuje lepšia symfónia!

 

Rýchle automobily a jachty, drahé nehnuteľnosti a dovolenky, ale aj špičková spotrebná elektronika pre náročných.Buďte prvý